Siber Zorbalıkla Nasıl Mücadele Ederiz?

Anne ve babalar için önemli gündem maddelerinden biri siber zorbalıktır. Siber zorbalığın önlenmesinde ebeveynler kilit bir role sahiptir çünkü çocukların özel hayatını korumak biz ebeveylerin görevidir. Çocuğu doğduğu anda ona sosyal medya hesabı açmak, fotoğraflarını paylaşmak gelecekte problemlere sebep olabilir. İlkokul ve ortaokul çağlarında akran çatışması, kıskançlık ve özenme gibi durumlar çokça yaşanır. Peki bu durum neleri etkiler? 

İnternet ortamında çoğu zaman gerçek kimliğin dışında isimler kullanılır. Tırnak içinde nick name. Karşı tarafın kim olduğunu çoğu zaman bilemeyiz. Bu sebeple çocuklarımızın art niyetli kimseler ile karşılaşma ihtimali çok yüksektir. Yani siber zorbalık çok yakınımızda.

Ebeveyn olarak çocuklara dijital iletişimle ilgili şu bilgileri vermeliyiz

  1.  Yabancı kişiler tarafından gelen e-postaları açmamalısın.
  2.  Sahibinden habersiz mailini paylaşmamalısın
  3. Gerçek ve sanal hayatta aynı davranışları sergilemelisin
  4.  Kötü söz ve davranışlardan sanal ortamda da kaçınmalısın
  5.  Güvenli olmayan yerlerde özel bilgilerini paylaşmamalısın

Çocuklarımızda çok ciddi bir merak duygusu vardır. Bu duygunun istismar edilmesini engellemeliyiz. Bunun için de çocuğumuza düşünerek hareket etmesini öğretmeliyiz. Bu sayede çocuğumuz bilinç kazanır. 

RitimUS’un alanında uzman pedagoglar ile birlikte geliştirdiği onlarca oyun bu konuda çocuklarımıza güvenli bir alan açar. Sosyal medya üzerinden bizi takip edebilir, eğitim içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Leave a comment