Dijital Zeka Eğitimi Nedir?

Dünyamız çok hızlı bir biçimde değişiyor. Bazen bu değişimi takip etmekte zorlanıyoruz. Özellikle teknolojik yenilikler çok fazla. Bu gelişmeler yeni mesleklerin doğmasına da neden oldu. Birkaç sene öncesine kadar geleceğin meslekleri olarak konuştuğumuz alanlar artık hayatımızda yer alıyor. Veri madenciliğinden, drone pilotluğuna kadar birçok iş, akademide eğitimi olmamasına rağmen meslek hâline geldi.

  • Peki, Dijital Zekâ Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çoğunlukla 8 ila 12 yaşlar arasında başlar. Siz de ebeveyn olarak 5D ile bu gelişime katkı sunabilirsiniz. Peki nedir 5D? 

  1. Dijital Kimlik ile gerçek dünyada oluşturdukları kimliğin dijital dünyada da olması gerekir.
  1. Dijital Zaman Yönetimi ile çocuklarımızın ekran karşısında geçirdiği süre kontrol edilmeli.
  1. Dijital Güvenlik ile çocuklarımız tanımadığı kimseler ile kişisel bilgilerini ve mahremiyetini asla paylaşmamalı. 
  1. Dijital Ayak İzi Yönetimi ile çocuklarımız dijital dünyada yaptığı hiçbir işlemin kaybolmadığını ve bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini bilmeli.
  1. Dijital Empati ile çocuklarımız kendisini sanal âlemde iletişim kurduğu, oyun oynadığı kişilerin yerine koyarak hareket etmelidir.

Ebeveynler olarak yasak zihniyetiyle hareket etmek çocuğun dünyasındaki algımıza zarar verir. Bunun yerine dijital dünyanın getirdiklerini doğru şekilde kullanırsak onların gelişimlerine katkı sunabiliriz. Belki bu sayede gelecekte yapacakları mesleğin temelini atmış olabiliriz.

Çocuğun, dijital dünyadaki yerine dair daha fazla içerik için sosyal medya üzerinden bizi takip edebilirsiniz. 

Leave a comment