Dijital Oyunlar Çocuğun Gelişimine Ne Sağlar?

Teknolojik aletler ebeveynler tarafından her zaman bir tehdit olarak görülmüştür. Çocuğum bilgisayar başında çok vakit kaybediyor, dersleri kötüye gidiyor gibi şikayetleri çoğu zaman duyduk. Evet, bu şikayetlerin kısmen doğru olduğunu söyleyebiliriz fakat oyun oynamak baştan aşağı yanlış bir şey mi? Oyun oynarken derslerimiz iyi olamaz mı? Bu gerçekten mümkün mü? 

Sevgili anneler ve babalar, öncelikle size iyi bir haberim var. Doğru kurgulandığı zaman dijital oyunların kişilik gelişiminden okul derslerine kadar birçok artısı var. Bir kez daha altını çizerek ifade edelim: doğru bir şekilde yönetildiği zaman…

Peki dijital oyunların çocuklarımıza ne türden katkıları olabilir?

  • Tekrar yoluyla edinilen becerileri geliştirir.
  • Zihindeki organizasyon şemasını kurar.
  • İnce motor parmak becerileri geliştirir.
  • Zihin – vücut koordinasyonunu artırır.
  • Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiler.

Tam burada bir dipnot ilave edelim. Çocukların gün içerisinde daha uzun süre bu oyunları oynamaları daha çok gelişecekleri anlamına gelmez. Bilakis ideal sürenin aşılması zihni yorar, el ve ayakların şişmesine neden olabilir. Hayatta her konuda olduğu gibi burada da ölçülü olmak en doğrusu olacaktır.

Biz RitimUS olarak çocuklar için içerikler üretmeye devam ediyoruz. Daha fazlası için sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. 

Leave a comment