Dijital Çağda Anne ve Baba Olmak 

Yapılan araştırmalar çocukların henüz bebeklik döneminden itibaren teknolojiyle etkileşime girdiğini gösteriyor. Doğrudan bir etkileşim olmasa bile dolaylı yoldan bir etkilenme var. Evde açık olan televizyon bile bu etkileşime dâhil. Teknoloji çağında yaşayan çocuklara nasıl anne ve baba olmalıyız?

  • Her şeyden önce dijital aletleri amacına uygun olarak kullanan bir kimlikte olalım. Sosyal medyayı kullanım şeklimizle örnek olalım.
  • Çocuğumuzun kullandığı teknolojik alet ve sosyal ağları yaş grubuna göre ayarlayın. Bazı oyunlar daha yüksek yaş gruplarına hitap eder. Bazı oyunlar içerisinde siber zorbalığın arttığı görülür ve tedbir almak gerekir.
  • İnternet ortamında gördüğünüz yanlışları, olumsuz etkileri çocuklarınızla paylaşın. Örnek ve delilleriyle güzelce anlatın. 
  • Hayat yalnızca sanal âlemden ibaret değildir. Bu sebeple çocuklarımızın eğitim süreçleri başta olmak üzere sosyal ve manevi gelişimlerini de önemseyin. Hayatın içinde yer alabilecekleri alanlar açın. Spora, doğada yürümeye, şehri izlemeye, rüzgarı hissetmelerine ve sosyal aktivitelere katılmalarına  teşvik edin. Yeni arkadaşlıklar kurmasına imkan sağlayın. 
  • Dijital çağda anne ve baba olmak her şeyden önce kendini sürekli yenilemeyi gerektirir. Hızla değişen dünyayı, haberleri takip ederek güncelin içinde yer alın. 

Biliyoruz kolay değil her gün değişen bir dünyaya ayak uydurmak. Fakat söz konusu çocuklarımız olduğunda gerekli özeni göstermek bir zorunluluk olmayacaktır.

Dijital dünyaya ve çocuk eğitimine dair daha fazla içerik için bizi sosyal medyadan takip edin. 

Leave a comment