Çocuğunuzla İletişiminizi Geliştirecek 4 Madde

Ebeveyn ve çocuk ilişkisinin en problemli noktası iletişim desek yanlış olmaz. Kimi zaman nesiller arası farklar kimi zaman hayat tarzları bu iletişimi zorlaştıran etkenler olarak karşımıza çıkar. En kötüsü iletişimin kopması, çocuğa ulaşamamak olsa gerek. İşleri bu noktaya getirmeden doğru hamleler ile çocuğumuz ile başarılı bir iletişim kurmaya ne dersiniz?

Sağlıklı iletişim, kurulacak en güzel bağdır. Bu iletişimi kurmak için size 4 öneriyle geldik. 

  1. Saygı göstermek

İster büyük ister çocuk olsun her birey saygı görmek ister. Çocuğunuz size bir şey anlattığında onu mutlaka dinleyin. Bu hareketiniz onu ciddiye aldığınızı hissettirecek.

  1. Hoşgörülü olmak

Çocuklar bazen kendilerini ifade ederken zorlanabilir. Sıradan şeyleri yapmak ya da konuşmakta utangaç olabilirler. Ne olursa olsun anlattığı konuda onu sabırla dinlemeli, sözünü kesmemeli ve gerektiği yerlerde onu destekleyici kelimeler kullanmalısınız. 

  1. Empati kurmak 

Her şeyden önce onun bir çocuk olduğunu unutmayın. Bu bilinçle empati yapın. Bir çocuğun dünyası bir yetişkinin dünyasından çok farklıdır. Size kolay gelen şeyler onlar için zor olabilir.

  1. Göz teması kurmak

İletişimdeki en temel kurallardan biri göz temasıdır. Çocuğunuzla konuşmak için özel bir zaman ayırın. Farklı bir işle uğraşırken onunla konuşmanız odağı dağıtır ve değersiz hissettirir.  Fakat gözlerine bakarak kurduğunuz iletişimde duygularınız da karşı tarafa geçer.

Çocuklarımızı seviyorsak onlara vakit ayıralım. Onlara verdiğimiz değeri onlara zaman ayırarak gösterelim.  

Bizi sosyal medya üzerinden bizi takip edebilir, eğitim içeriklerimize ulaşabilirsiniz. 

Leave a comment