Bilişim Çağı Ailene Vakit Ayırmana Engel mi?

Çocukları internet bağımlılığına karşı koruyan en önemli faktör aile bağlarıdır. Aile bireylerinin maddi ve manevi anlamda sağlıklı olması aileyi doğrudan etkiler. Aile içerisinde bir kişide bile problem olması ailenin huzurunu bozmaya fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu huzursuzluk hâli dışarıya da yansır. Böyle böyle zincirleme şekilde devam eder. 

Çocuk sayısı fazla olan ailelerde her çocuk ile özel olarak ilgilenmek bazen güç olabilir. Eğer ailede hem anne hem baba çalışıyorsa yorgunluğu da hesaba katalım. Bu durumda anne ve baba çocuğuna vakit ayırmada zorluk yaşar. Çocuğa tablet ve telefon vererek sorumluluktan kaçmak çözüm değildir. Kısa vadeli çözümler aslında aile için uzun vadeli problemler doğurur. 

Peki bu durumu nasıl yönetelim sorusunu duyar gibiyiz. Zamanı hiçbir şekilde geri alamayız. Çocuklarımıza ayırmadığımız zamanlar için geriye dönüp pişmanlık yaşamak istemeyiz. Peki hem bu pişmanlığı yaşamamak hem de ailemizle nitelikli vakit geçirmek için neler yapabiliriz? Gelin onlara bakalım. 

Ailecek gerek evimizde gerek dışarıda keyifli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bu etkinliklerin aile içi iletişime olan katkıları hepinizi mutlu edecektir. Peki neler yapabilirsiniz?

  1. Sofrayı birlikte kurun
  2. Akşam yemeğinde günün değerlendirmesini yapın
  3. Yemekten sonra ailecek sohbet edin
  4. Çay saati düzenleyin
  5. Geleneksel ev oyunları düzenleyin
  6. Hafta sonu yürüyüşe çıkın
  7. Tiyatroya gidin
  8. Doğaya çıkıp piknik yapın
  9. Zamanda yolculuk yapmak için müzeye gidin

Tüm bunları yaparken tablet ve telefon gibi aletlerden uzaklaşarak ailemizle birlikte keyifli vakitler geçirebilir, aile içi iletişimi artırabiliriz.

Bizi sosyal medya üzerinden bizi takip edebilir, eğitim içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Leave a comment